Před nedávnem se na mém profilu na instagramu rozjela ne zrovna příjemná debata na téma „můj špek na břiše“. Každý má právo na názor, to nikomu neberu, ale když už se do vás obouvají, nemáte pak chuť tu diskuzi pozorovat. Když vystupujete veřejně, vzniká na vás určitý tlak. Lidé sledují všechny vaše kroky, hodnotí je a vy (podle nich) musíte vypadat neustále skvěle a reprezentativně. Podobná rovnice platí i pro ty z vás, kdo se snaží něco změnit. Okolí si vždycky všimne toho, co se vymyká běžnému normálu. Pokud například máte nadváhu a snažíte se stravovat zdravěji (nosíte si do práce své krabičky, začali jste sportovat), najednou jste pod drobnohledem. Lidé vás sledují, pozorují jak vám to jde, řeší vás, vyptávají se, čekají až uděláte chybu.. Pro někoho to může být stresové, tak se raději vzdá a vleze zpět do své pohodlné ulity.. Ale o tom dnes nechci mluvit..

Já nemám zapotřebí hrát si na slečnu dokonalou. Neberu žádné zakázané látky, abych se udržovala fit a přežívala na minimu jídla jen proto, abych mohla postovat každý den vyrýsované fotky na sociální sítě. Prožívám stejně starosti a radosti jako vy. Nevlastním žádný štít, který ode mě odpinkává slabší chvíle a stresová období. Například teď jsem byla díky prodělané nemoci 3 týdny bez cvičení a zaměřovala se na regeneraci a odpočinek. Proto jsem ani nepřidávala žádné fotky z fitka. Prioritní pro mě bylo dát dokupy zdraví.

12784641_10205825643700289_2107890208_n

Lidé hledají chyby na ostatních, aby se mohli cítit líp. Takovým se nezavděčí nikdo, na každém si něco najdou, i co není pravda. Jen aby mohli urážet a povyšovat se. Nemá cenu se s nimi přít a něco vysvětlovat. Kdo nedokáže přijmout sám sebe jako osobnost, nedokáže přijmout ani ostatní. Vždy budou mít tu svou pravdu, poučovat a vnucovat svůj názor i když je zkreslený a nepravdivý. Přes svoji povrchnost mají jiné vnímání reality.

Nedohadujte se s takovými lidmi „co je a není pravda“. Vy sami víte, kdo jste, co jste prožili a kam míříte. Mně samotné po závodech nějaký čas trvalo, než jsem se naučila sama sebe zase přijmout a mít se ráda.

Nechci vám ukazovat zkreslené obrázky a fotky jen když jsem vyrýsovaná, napózovaná*, „ve formě“ a na závodech. Život není jen o tom, že jste nebo nejste v přípravě. Není o tom, že řešíte jen dietní jídlo, cvičení a neustále se zkoumáte a řešíte, s čím nejste spokojení a za co se nenávidíte. Naopak je to o učení sebelásky.

12767261_10205825643540285_1471354883_n

*btw: víte, jak velkou změnu s vaší postavou udělá póza? Právě na ní, na úhlu fotky a pohledu závisí výsledný efekt. Co nechcete, aby bylo vidět, skryjete pózou. Natočíte se jinak, změníte úhel fotky a je to. Když vám ukážu nenapózovanou (nenaaranžovanou) a uvolněnou fotku, nebudete věřit, že mezi těmito je pársekundový rozdíl. Myslíte, že by ta dokonalá fitnesska zveřejnila fotku celulitidy a rozpláclého zadku? Ne. Radši jej pořádně vyšpulí ať ho má hezky kulatý. Easy.

Normální holky pak dostanou mylný pocit, že musí dosáhnout té „nepsané dokonalosti“, toho povrchního ukazatele spokojenosti a že se nic jiného nepřipouští. Dostanou se do bludného kruhu hubnutí, desítky hodin kardia a odepírání si jídla jen aby viděly tu čárku na břiše a dostaly pochvalu na sociální síti. 

Jsem tu pro ty, kdo mají zájem se někam posouvat. Motivovat vás k fyzické i psychické změně. Vést vás na vaší cestě. Učit vás, abyste se měli rádi takoví, jací jste DNES a přitom pro sebe a své budoucí „já“ dělali to nejlepší každý den.

Vždy JE a BUDE co zlepšovat. Spokojenost ale vychází zevnitř, ne zvenčí. Neurčuje ji vyrýsované břicho, jednomístné procento tuku nebo pětky prsa. Dokud to nepochopíte, budete svět vnímat přes růžové brýle a hledat chyby všude jen ne u sebe. Až se přijmete a začnete se mít rádi, nebudete mít potřebu se do druhých strefovat.

Mé „pětadvacatero“ pro spokojený život

NE
Rychlé změny
Hladovky
Přejídání
Extrémní směry
Řešit jen jídlo
Mít jen svou pravdu
Hledat chyby na druhých
Uchovávat v sobě nenávist
Vnucovat své názory druhým/poučovat
Bojovat a zbrojit proti něčemu/někomu
Přijímat negativitu (od lidí i z médií)
Řešit věci, které nemůžu změnit nebo se mě netýkají

ANO
Respektovat život, názory a rozhodnutí druhých
Spolupracovat se stejně naladěnými lidmi
Jídlo které prospívá tělu i psychice
Mít se ráda taková, jaká jsem
Užívat si celý proces změny
Mít chvíle jen pro sebe
Učit se a vzdělávat
Odpouštět
Setkávat se s přáteli
Trvalé výsledky
Občas si dopřát
Pracovat na sobě
Rozšiřovat obzory
Žít svůj sen

i-love-food

Fotky v článku jsou z 1.3.2016, po dvou bohatých sacharidových chodech