Ešte pred niekoľkými mesiacmi vážila 100 kg a jedla vo fastfoodoch. Dnes je úspešná fitness trénerka a výživová poradkyňa. Baba s krásnym telom, ktorá sa zúčastňuje fitness súťaží. Sima Cahlová motivuje k zmene tisícky žien a miluje vymýšľanie zdravých receptov. Najmä tých sladkých. Jej lahodné výtvory nájdeš aj v novučkej kuchárskej knihe Z fitka do kuchyne 3. Viac o jej premene na ďalších riadkov. Pohodlne sa usaď a inšpiruj sa týmto obdivuhodným príbehom.

Simi, je to neuveriteľné, ale ešte pred pár rokmi si vážila skoro 100 kg. Ako si sa k tejto váhe dostala? Mala si s nadváhou problémy ešte v škole?

Je to tak :-). Pokud zavzpomínám, nikdy jsem nebyla nějak zvlášť štíhlá. Vždycky tam bylo pár kil navíc, ale žádný extrém. Na střední jsem začala blbnout, chtěla jsem být jako ostatní holky a aby se o mě začali zajímat kluci. Myslela jsem, že když zhubnu, budu mít větší sebevědomí a budu se sebou spokojená. Sice jsem tehdy díky hladovkám a hodinám na orbitreku zhubla, ale získala jsem strach a odpor k jídlu. Tohle se, ale změnilo s příchodem přítele. Přestala jsem všechno řešit a začala si dopřávat kvanta jídla, která jsem si odepírala. Večerní dýchánky s pizzou, popcornem, brambůrky a snickerskami byly téměř na denním pořádku. Tímto tempem jsem se dostala na těch strašných 100 kil.

sima3

Odkiaľ prišiel ten impulz na zmenu? Čo bolo tvojou motiváciou?

Pamatuji si, že jsem se bála podívat do zrcadla. Jen jsem kolem něj prošla a jedním okem nakoukla, co se v něm nachází. Nechtěla jsem si připustit pravdu. Ale takto to nešlo donekonečna. Jednou jsem se musela odhodlat. Ten den jsem si stoupla si před zrcadlo, na váhu a bylo jasno. Takové číslo jsem nikdy nechtěla vidět. V zrcadle se na mě dívala tlustá a nespokojená holka. To byla právě ta chvíle, kdy přišel ten impuls.

Opíš nám svoju cestu za krásnym telom. Ako si sa dostala k vysnívanej postave?

Začátky nebyly ideální, bylo to spíše experimentování, protože jsem neměla žádné informace. Oprášila jsem elyptical, omezila fastfood a zařadila vhodnější potraviny.

Skúšala si rôzne diéty. Ktorá ti pomohla a ktorá vôbec?

S dietami mám celkově špatné zkušenosti. Spíš jsem vyřazovala skupiny potravin a zkoušela, jak to na mně bude působit. Jeden týden bez tuků, jeden úplně bez sacharidů, další měsíc úplně jinak… Vždycky mi to jen rozhodilo metabolismus a pokaždé jsem se šíleným způsobem přejedla. Ideální cesta je najít rovnováhu a to správné stravování pro náš typ :-).

sima2

Ktorých 5 vecí ti pomohlo pri chudnutí úplne najviac?

Jednoduše v peti bodech je to pozitivní myšlení, zapálení, vytrvalost, jídlo a pohyb. Ze všeho bych vypíchla změnu myšlení. S negativním přístupem se do našeho života nemá šanci promítnout nic pozitivního, tudíž ani žádná pozitivní změna.

Ako si športovala a ako často sa hýbeš dnes? Fitko je asi tvojim druhým domovom, však?

Na škole jsem tělocvik přímo nesnášela. Znáte to, když něco „musíte“, nebaví vás to. Později jsem z vlastní vůle začala běhat na elypticalu a byla typická kardiogirl :-). Fitku jsem se vyhýbala jako čert kříži. Představa, že budu vypadat jako ti svalnatí chlápci z plakátů mě dostatečně odrazovala. Teď vím, že vybudovat byť jen malé množství svalů dá pořádně zabrat. A ano, fitko je momentálně mým druhým domovem a cvičení miluji.

sima4

Zúčastnila si sa fitness súťaže. Prípravy na podobné súťaže bývajú veľmi náročné. Ako si ju zvládla a čo ti účasť dala?

Zúčastnila jsem se zatím jedné fitness soutěže, a to letos v květnu. Příprava byla hodně náročná, hlavně i proto, že to pro mě bylo všechno úplně nové a neměla jsem se závodním režimem žádnou zkušenost. Navíc jsem se měsíc musela udržovat, protože se mi start posunul a forma nedopadla podle představ. Jsem, ale ráda za tuto zkušenost a do budoucna budu vědět, co na mě platí a jakým chybám se v přípravě vyhnout.

Momentálne pôsobíš aj ako fitness inštruktorka. Aké sú prvé veci, ktoré radíš svojim klientkám?

V první řadě se věnuji výživovému poradenství, ale snad se jednou poštěstí a budu dělat i trenérku ve fitku :-). Nejdůležitější je uvědmit si, že změny nejsou vidět hned. K aktuálnímu stavu se člověk také neprojedl nebo nedostal za pár týdnů, ale většinou za několik měsíců či dokonce roků. Tělo si musí na nový režim zvyknout. Tohle slyšíme všichni neradi, protože chceme vidět výsledky nejlépe včera a když je nevidíme, vzdáváme to. Klientkám kladu na srdce ať chystají jídlo s radostí a těší se z nové cesty, která povede k jejich vysněnému výsledku. Psychika je nejdůležitější :-).

sima1

Ktoré potraviny nesmú chýbať v tvojej chladničke?

Tak to vím jednoznačně – vajíčka a seitan special! „To druhé“ je moje oblíbená rostlinná bílkovina, která je jednoduchá na přípravu a hodí se ke všemu. Pak spousta různorodé zeleniny, hrášek, fazolové lusky, mléčné výrobky, Miso nebo rostlinné mléko.

Ako vyzerá tvoj jedálniček na 1 deň? Varíš dookola to isté alebo sa snažíš v kuchyni experimentovať?

Mám taková období, kdy si oblíbím určité potraviny a ty neustále točím. Zase, ale z těch potravin vymýšlím různé obměny. Například jako první jídlo si dám ovesné lívanečky s ovocem, protein a BCAA po cvičení, pečené brambory se seitanem, rýžu s tuňákem, zeleninovou pizzu s vajíčkem a kasein před spaním.

12208683_10205239395204443_7972671741669679964_n

Aké sú tvoje základné zásady týkajúce sa stravovania?

Jíst, co nejvíce původních potravin, vyhýbat se umělým sladidlům a zpracovaným potravinám. Tyto zásady by měly být samozřejmostí pro každého. Dále jsme už každý jiný a jaká zásada může pomoct jednomu, nemusí sedět druhému. Jediné řešení je takové, ať si každý najde takové zdroje, které mu vyhovují a jí tak často, jak potřebuje.

Dopraješ si aj ty občas nejakú sladkosť? Ak áno, akú?

Jasně, jednoznačně je to moje domácí italské Tiramisu nebo některý z receptů, kterými jsem přispěla donové knihy “Z fitka do kuchyně 3“. Těmi si zpestřuji skoro každý den, takže vlastně mlsám neustále, s radostí a bez výčitek. Miluji pečení a chystání sladkých dobrůtek, takže už se nemůžu dočkat, až se pustím do zkoušení nových sladkých receptů od skvělých fitnessek a instruktorek :-).

kniha-z-fitka-do-kuchyne-3-nahlad

Určite sa aj tebe stáva, že ťa prepadne vlčí hlad. Čím ho účinne zaženieš?

Tomu se snažím předcházet dostatkem živin, které dodávám tělu v průběhu celého dne. Hodně sacharidů, tak akorát tuků a kvalitní bílkoviny. Vlčí hlad jsem neměla hodně dlouho, ale asi bych to řešila hustou zeleninovou polévkou :-).

Zbaviť sa nadbytočných kíl je skvelé, ale čo robiť preto, aby sme si krásnu postavu udržali? Prezradíš nejaké fígle?

Určitě nezačít jíst zpět fastfood a cukroví, ale pravidelně sportovat a udržovat si kondičku. Nejen, že bude naše tělo fit, ale díky pohybu jsme šťastnější, zdravější a mimo špeků odbouráváme i stres.

Máš pre naše baby, ktoré sa pokúšajú nejaké to kilečko schudnúť, odkaz?

Holky, vytrvejte a nevzdávejte to ihned po pár týdnech! Vytvořte si na zdravý a fit životní styl návyk a těšte se z každého prožitého dne. Těšte se z jídla a z pohybu, přehnaně se nehlídejte a nestoupejte každý den na váhu. Jakmile toto pochopíte, uvidíte jaké se začnou dít věci :-).

12241271_10205239390244319_5608555997549692313_n

Na záver budeme radi za overený rýchly receptík na tvoje obľúbené zdravé jedlo.

RECEPT: Ovesné lívance slazené ovocem

Co budeme potřebovat?

  • 60 g ovesné mouky
  • 30 g ovesných vloček
  • 150 ml mléka
  • 3 bílky (nebo 2 vejce)
  • 2 PL kakaa
  • špetku perníkvého koření a skořice
  • ½ jablka

Jak budeme postupovat?

Všechny ingredience smícháme v misce a nakonec přimícháme najemno nastrouhané jablko. Opékáme na suché pánvi dozlatova. Zdobit můžeme jak je libo, například druhou půlkou jablka a ořechovým máslem. Dobrou chuť!

12226959_10205233101047093_7229843029423629143_n

Ďakujeme krásne a prajeme veľa úspechov vo všetkom, do čoho sa pustíš.