— Kámoška přešla na vegetariánství, úplně rozkvetla, zhubla a tento styl doporučuje dál.. Jaktože ty máš na vegetariánství pocit těžkého žaludku a jednoduše ti nesedí?

— Tvůj známý si pochvaluje paleo, na kterém mu to skvěle šlape, ale tobě se jen při pomyšlení na hory steaků zvedá žaludek?

— Ta známá fitnesska doporučuje tvaroh / tofu / avokádo / hovězí / lososa (dosaď si co chceš) … To musím hned nakoupit!!

Řekneš:
„Vždyť jí/mu to funguje, tak proč by to nemělo fungovat mně???“
„Dieta je dieta, ta se musí přežít!“

Pravda je, že lidé kteří nemají vědomosti o výživě, fungování lidského těla a odlišnostech, doporučují suroviny a stravovací styl, který funguje JIM SAMOTNÝM. Něco si načtou na internetu nebo v knížce, získají pocit, že ví všechno a můžou radit i ostatním.

listen-i-know-everything-thumb

Podívej se na sebe, pak na svého přítele, přítelkyni, kamaráda, souseda .. Nikdo není stejný. Každý máme odlišné potřeby těla, zděděné predispozice (které neovlivníme!), metabolismus.. Pak práci, pohybovou aktivitu, stres, životní situace.. Někdo lépe tráví sacharidy, luštěniny, druhý tuky, červené maso.. Jednomu se lépe funguje na vegetariánské stravě, druhému na živočišných zdrojích a třetí od každého něco..

Rozhlašovat, že ten a ten styl je JEDINÝ SPRÁVNÝ, protože funguje VÁM SAMOTNÝM, je HLOUPÉ a druhým může uškodit. Když znáte sebe, neznamená, že znáte potřeby druhého člověka.

A naopak. Nenechte si radit od někoho, kdo si „jede jen to svoje“ a vidí jen jedním směrem.

 

DIETA = MUČENÍÍÍ

Většina z nás má zafixované, že dieta / hubnutí se musí podobat mučírně.. Čím drastičtější, tím lepší a účinnější?

BLBOST.

Když budete dávat tělu to správné palivo, budete se cítit vitálně a fit jak fyzicky, tak i psychicky, nebude mít chuť se dojídat a postupně se dostanete na svoji ideální váhu bez nesmyslného omezování.

O působení stravy na zdraví, tělo a psychiku jednotlivých skupin lidí se zajímám více jak šest let a zdaleka ještě nekončím. Je to studium na celý život. Na jakou stravu jsme „naprogramováni“, o nemocích a chování, proč má někdo alergii na mléko, špatnou reakci na luštěniny nebo lepek, nedovede strávit maso.. Bez předsudků o tom, co doporučuje většina výživových poradců, kteří jen kopírují informace naučené z kurzu.

Říkají nám, že bychom měli jíst od každého trochu.

62611109

Moje rada: Co takhle si vybírat pro sebe jen to nejlepší – co TOBĚ prospívá, co TY dobře trávíš, z čeho nejlépe VEZMEŠ energii a co dělá dobře TVÉMU tělu po zdravotní stránce? Tolik jídla je tu proto, abychom si vybrali, ne abychom do sebe cpali všechno.

eat-right-1

Pokud jsi otevřený/á novým věcem a zajímá tě, na jaké palivo jedeš ty sám/a, napiš a můžeme na to mrknout 😉